Reklamacja uszkodzonej przesyłki WZÓR
Jak napisać reklamację uszkodzonej przesyłki? uszkodzona przesyłka kurierska jest najczęstszą przyczyną reklamacji usług kurierskich i odpowiada za ponad 25% wszystkich reklamacji (dane wg Furgonetka). Warto więc uzupełnić wiedzę na temat tego typu reklamacji, aby wiedzieć, co robić w przypadku dostarczenia przez kuriera uszkodzonej paczki.
Wstęp
SPIS TREŚCI
Poniżej pobierzesz gotowy do wypełnienia wzór reklamacji uszkodzonej przesyłki, a w dalszej części artykułu omówimy przypadek doręczenia konsumentowi uszkodzonej paczki ze sklepu internetowego.
Reklamacja uszkodzonej przesyłki wzór
Uszkodzona przesyłka – czy muszę otwierać przy kurierze?
Zakładamy, że nabywca wybrał sposób doręczenia spośród dostępnych na stronie sprzedawcy. Piszemy o typowych problemach, o tym w jaki sposób i do kogo złożyć reklamację na uszkodzoną przesyłkę.
Znajdujemy się w następującej sytuacji – przyszedł kurier z przesyłką, potwierdzamy odbiór i żegnamy kuriera. Po rozpakowaniu okazuje się, że przesyłka jest uszkodzona, np. sprzęt nie włącza się, garnek jest obity, zabawka połamana. Co dalej?
Wielu e-sprzedawców w swoich regulaminach podaje, że reklamacje z tytułu wad powstałych w transporcie będą rozpatrywane tylko jeżeli wadę wykryto w obecności doręczyciela i sporządzono protokół szkody. Na przykład:
Jak widać, powyższy zapis, podobnie jak wiele innych podobnych, znaleźliśmy w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych prowadzonym przez UOKiK (numer cytowanego wpisu 7367, sygnatura akt: VII AGa 895/18). Dla konsumenta jest on zatem niewiążący.
Mówiąc wprost – jako konsument nie masz obowiązku sprawdzania przesyłki przy kurierze. W szczególności brak sprawdzenia przesyłki przy kurierze nie ogranicza Twojego prawa do reklamacji do sprzedawcy tytułem rękojmi. Zgodnie z art. Art. 559. Kodeksu cywilnego
“Sprzedawca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego (…)”.
Ponadto, Art. 548 § 3 kc
„Jeżeli rzecz sprzedana ma zostać przesłana przez sprzedawcę kupującemu będącemu konsumentem, niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego z chwilą jej wydania kupującemu. (…)”
Chwilą przejścia niebezpieczeństwa na kupującego jest zatem wydanie towaru nabywcy przez kuriera. Zatem każda wada, w tym uszkodzenie paczki w transporcie, powstałe do tego momentu jest odpowiedzialnością sprzedawcy.
Kupujący nie może przecież stwierdzić, że jakiekolwiek uszkodzenie powstało w transporcie, a nie na przykład w trakcie pakowania.
Oczywiście, widząc zły stan opakowania, powinieneś zażądać możliwości sprawdzenia przesyłki przy kurierze i w razie uszkodzenia paczki spisać protokół – na pewno będzie to pomocne przy reklamacji (choć sprawdzenie paczki przy kurierze bywa usługą dodatkowo płatną).
Jeżeli to nie jest możliwe, możesz odmówić przyjęcia uszkodzonej paczki. Podobnie przydatne mogą być zdjęcia pokazujące stan paczki przed rozpakowaniem.
Uszkodzona paczka – do kogo reklamacja?
Jak już wiemy, sprzedawca nie może uciekać przed odpowiedzialnością za uszkodzenia przesyłki w transporcie. Gdy uszkodzona przesyłka została doręczona, wciąż mamy jednak dwie drogi reklamacji – do sprzedawcy i do firmy kurierskiej.
Korzystniejsza dla konsumenta jest reklamacja tytułem rękojmi do sprzedawcy (np. 14-dniowy czas na ustosunkowanie się do żądania, w porównaniu z 30 dniami dla przesyłek pocztowych). Zalecamy zatem, w przypadku uszkodzonej paczki, składać reklamację do sprzedawcy.
W przypadku podejrzenia uszkodzenia paczki w transporcie, mamy zwykle do czynienia z uszkodzeniem mechanicznym, które sprzedawcy chętnie oddalają, wskazując winę użytkownika.
Warto jednak pamiętać, że zgodnie z Art. 556[2] występuje tu korzystne dla konsumenta domniemanie, że wykryta wada istniała już w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego (ustawodawca nie pisze czy to wada mechaniczna, czy nie). Oznacza to, że to sprzedawca powinien wykazać, że w chwili wydania towaru wada nie istniała.
„Art. 556[2]. Jeżeli kupującym jest konsument, a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego.”
Reklamacja uszkodzonej przesyłki kurierskiej – wzór
Na koniec, przygotowany przez nas wzór reklamacji uszkodzonej przesyłki kurierskiej – jest reklamacją składaną do sprzedawcy (nadawcy paczki) i reklamacją tytułem rękojmi. Zaznaczono w nim jednak artykuły wskazujące na odpowiedzialność sprzedawcy również za doręczenie.
W przypadku sklepu internetowego zwykle reklamacja odbywa się drogą elektroniczną, dlatego zalecamy skorzystać z poniższego wzoru w formularzu, bądź e-mailu.
Podobne tematy:
- Opublikowano przez czyuzna.pl
- Dnia: 14 grudnia 2018
- 1 Komentarzy
1 Comments