Reklamacja montażu drzwi – wzór, przykład, opis
Reklamacja montażu drzwi zdarza się zwykle na etapie wykańczania lub remontu mieszkania. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się, jakie przysługują Ci prawa oraz jakie obowiązki ma sprzedawca usługi montażu drzwi (choć również innych montaży wyposażenia mieszkania).
Wstęp
SPIS TREŚCI
Jeżeli interesuje Cię głównie wzór reklamacji montażu drzwi (lub przykład) – nie trać czasu i pobierz przygotowany przez nas wzór, który znajduje się poniżej:
Reklamacja montażu drzwi wzór
Wadliwy montaż drzwi to nie rzadkość
Na początek nadajmy skalę zjawiska. Według GUS w 2019 roku powstało 207 tysięcy nowych mieszkań (w tym domy jednorodzinne), ze średnią liczbą pomieszczeń 3.8 na mieszkanie. Jeżeli ostrożnie założymy, że każde takie mieszkanie ma 3 x drzwi wewnętrzne oraz 1 x drzwi wejściowe, to mamy 828 tysięcy montaży drzwi w ciągu roku, do tego remonty.
Według serwisu Fixly.pl w 2018 roku 46% Polaków remontowało swój dom lub mieszkanie. Możemy zatem z dużym prawdopodobieństwem szacować, że w Polsce w rocznie dokonuje się ok. 1 miliona montaży drzwi mieszkalnych! Jeżeli przykładowo, co dziesiąty montaż drzwi będzie wadliwy, to mamy ok. 100 000 reklamacji montażu drzwi rocznie!.
Jakie to wady? Opadające drzwi, ocierające drzwi o ościeżnicę, brak pionu ościeżnicy, zacinający się zamek, problemy z uszczelkami, zła regulacja, itp.
Zatem nawet jeżeli Ty masz po raz pierwszy do czynienia z nieprawidłowym montażem drzwi, to dla Twojego dostawcy, jest to chleb powszedni. Żeby nieco wyrównać szanse w procesie reklamacji, musisz co nieco wiedzieć. Po to jesteśmy my i niniejszy wpis.
Do kogo reklamacja montażu drzwi
Reklamację montażu drzwi należy złożyć do firmy odpowiedzialnej za wykonanie montażu. Czyli może to być producent (np. drzwi kupowano w salonie producenta, a umowa zawierała sprzedaż oraz montaż produktu), sprzedawca (np. hurtownia budowlana, sklep specjalistyczny; tu podobnie umowa może obejmować montaż), albo firma budowlana, wykończeniowa, lub remontowa, która była odpowiedzialna za montaż drzwi.
Podstawa prawna reklamacji montażu drzwi – kodeks cywilny, gwarancja
Podstawą reklamacji usługi montażu drzwi może być zarówno rękojmia jak i gwarancja.
W przypadku gwarancji określenia zakresu odpowiedzialności sprzedawcy należy szukać w dokumencie gwarancyjnym. Jednak należy pamiętać, że gwarancja, co do zasady jest dobrowolnym zobowiązaniem sprzedawcy usługi, dlatego też to sprzedawca ustala jej zasady.
Producent może dawać gwarancję na produkt, a niekoniecznie już na usługę montażu. Należy to dokładnie sprawdzić, w szczególności przyjrzeć się wszelkim wykluczeniom opisanym w dokumentach gwarancyjnych.
Rękojmia, czyli odpowiedzialność za jakość sprzedawanych produktów, lub świadczonych usług, dotyczy wszystkich podmiotów sprzedających produkty świadczących usługi konsumenckie na terenie Polski. Jej zasady określa ustawa kodeks cywilny.
Rękojmia jest zwykle najkorzystniejszą drogą reklamacji konsumenckiej. Więcej o różnicach między gwarancją a rękojmią <– opisujemy tutaj.
W ramach rękojmi podstawą prawną, określającą odpowiedzialność za nieprawidłowy montaż drzwi będą 2 artykuły z kodeksu cywilnego: Art 556, określający odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne
„Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).”
oraz artykuł 556(1) § 3, uściślający, że za wadę fizyczną uznajemy również wadliwy montaż:
„§ 3. Rzecz sprzedana ma wadę fizyczną także w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo przez kupującego, który postąpił według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy.”
Mało kto montuje samodzielnie drzwi, ale gdyby, to warto podkreślić znaczenie ostatniego zdania w paragrafie § 3. Jeżeli kupujący sam zamontował drzwi według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy, to wada takiego montażu również może być uznana za wadę fizyczną. I może być podstawą do złożenia reklamacji.
Żądania w reklamacji: naprawa, wymiana, ponowny montaż
Możliwe żądania w reklamacji montażu drzwi opisane są w kolejnych artykułach kodeksu cywilnego, dokładnie w 560, 561 § 1 (ogólnie) oraz Art 561(1) (dla montażu).
Wedle art. 560 kupującemu przysługuje prawo do obniżenia ceny oraz, pod pewnymi warunkami, odstąpienie od umowy (tj. wada musi być istotna, a sprzedawca nie usunie, bądź nie naprawi jej bez zbędnych niedogodności; lub, gdy jest to kolejna reklamacja tego samego).
Zgodnie z 561 kupujący może żądać wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady. W przypadku montażu drzwi, oba te zapisy mogą mieć zastosowanie. Z jednej strony usunięcie wady – złego montażu drzwi, z drugiej, w wyniku nieprawidłowego montażu drzwi mogą szybko ulec zniszczeniu. Wtedy w reklamacji możemy żądać zarówno naprawy montażu (usunięcia wady) oraz naprawy, bądź wymiany np. skrzydła drzwi.
Więcej o wyborze żądań w rękojmi, w przystępnej formie tabelarycznej prezentujemy tutaj: Jak złożyć skuteczną reklamację – rękojmia.
Art 561(1) dotyczy już wprost reklamacji montażu. Warto zacytować go w całości.
„Art. 561(1)
§ 1 Jeżeli rzecz wadliwa została zamontowana, kupujący może żądać od sprzedawcy demontażu i ponownego zamontowania po dokonaniu wymiany na wolną od wad lub usunięciu wady. W razie niewykonania tego obowiązku przez sprzedawcę kupujący jest upoważniony do dokonania tych czynności na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy.
§ 2. Sprzedawca może odmówić demontażu i ponownego zamontowania, jeżeli koszt tych czynności przewyższa cenę rzeczy sprzedanej.
§ 3. Jeżeli kupującym jest konsument, może on żądać od sprzedawcy demontażu i ponownego zamontowania, jest obowiązany jednak ponieść część związanych z tym kosztów przewyższających cenę rzeczy sprzedanej albo może żądać od sprzedawcy zapłaty części kosztów demontażu i ponownego zamontowania, do wysokości ceny rzeczy sprzedanej.”
Przy żądaniu ponownego montażu należy pamiętać o punkcie 2 Art. – koszt demontażu i ponownego zamontowania nie może przekroczyć wartości rzeczy sprzedanej. Sprzedawca może wtedy odmówić takiego żądania i będzie to w pełni zgodne z literą ustawy.
Kupujący będący konsumentem może wprawdzie wciąż żądać demontażu i ponownego montażu, ale będzie musiał ponieść część kosztów tych działań. Tę część, która przewyższa wartość drzwi. Może to być w szczególności istotne, gdy nasze drzwi należą do linii najtańszych.
Koszty naprawy montażu drzwi
O kosztach reklamacji montażu, w przypadku wymiany lub naprawy drzwi, mówi artykuł 561(3) kodeksu cywilnego:
„Art. 5613. Z zastrzeżeniem art. 561 1 § 2 i 3 koszty wymiany lub naprawy ponosi sprzedawca. W szczególności obejmuje to koszty demontażu i dostarczenia rzeczy, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.„
Zastrzeżenia dotyczą sytuacji, gdy koszty działań reklamacyjnych przewyższają cenę samych drzwi, jak wspomniano wyżej. Jako kupujący powinniśmy oczywiście umożliwić sprzedawcy dostęp do wadliwych drzwi (Art. 561(2) § 1 ).
Jaka forma reklamacji – wadliwy montaż drzwi
Reklamacja montażu drzwi, podobnie jak każda reklamacja tytułem rękojmi, może być złożona w dowolnej formie (zgodnie z wykładnią Prezesa UOKiK). Unikniemy jednak możliwych problemów, jeżeli wybierzemy formę, która pozwoli nam odtworzyć historię kontaktów z dostawcą usługi montażu drzwi.
Dlatego zalecamy formę pisemną, bądź elektroniczną (o ile forma elektroniczna, np. formularz pozwala klientowi otrzymać kopię zgłoszenia).
Terminy w reklamacji montażu drzwi
Odpowiedzialność sprzedawcy za wykonanie usługi trwa przez 2 lata od zamontowania drzwi. W tym czasie kupujący będący konsumentem może złożyć reklamację, jeżeli ujawni się wada montażowa.
Czas na złożenie reklamacji
Od czasu zauważenia wady kupujący ma 1 rok na dokonanie zgłoszenia. Tu jednak warto mieć na uwadze, że odwlekanie czasu zgłoszenia reklamacji może działać na naszą niekorzyść. Sprzedawca, co często się zdarza, może odrzucić reklamację, argumentując, że wada pogłębiła się przez dalsze użytkowanie po zauważeniu wady. Wtedy ryzykujemy dalszy spór ze sprzedawcą (od odwołania do sprawy sądowej).
Czas odpowiedzi na reklamację
Sprzedawca ma 14 dni na ustosunkowanie się do reklamacji, w której żądano naprawy, wymiany, bądź obniżenia ceny. W tym terminie kupujący ma otrzymać odpowiedź. W tzw. uzasadnionych przypadkach sprzedawca może przedłużyć termin odpowiedzi.
Jaki czas na naprawę
Termin wykonania obowiązku reklamacyjnego, np. naprawy montażu drzwi nie jest ściśle określony. Zwyczajowo przyjmuje się, że doprowadzenie do stanu zgodnego z umową powinno odbyć się bez zbędnej zwłoki. W piśmie reklamacyjnym można wskazać termin, w jakim żądamy usunięcia usterek (pamiętając, że sprzedawca ma 14 dni na rozpatrzenie zgłoszenia).
Podobne tematy:
- Opublikowano przez czyuzna.pl
- Dnia: 4 sierpnia 2020
- 1 Komentarzy
1 Comments