
Jak napisać reklamację do biura podróży WZÓR
Jak napisać reklamację do biura podróży? niniejszy artykuł dotyczy reklamacji usług turystycznych zarezerwowanych od dnia 1 lipca 2018 (reklamacja do biura podróży wg nowej ustawy).
Wstęp
SPIS TREŚCI
Opisaliśmy podstawę prawną, termin reklamacji i odpowiedzi na reklamację, kto jest adresatem reklamacji, jakie żądania złożyć, formę złożenia reklamacji, czas spełnienia żądania, przygotowaliśmy też gotowy do wypełnienia wzór reklamacji zgodny z nową ustawą, który pobierzesz poniżej:

Reklamacja do biura podróży wzór
Wzór jest oparty o materiały zamieszczone na stronach UOKiK, jednak zaktualizowany – dostosowany do nowej ustawy.
Reklamacja po powrocie z wakacji
Sezon wakacyjny zbliża się ku końcowi. Gratulujemy zadowolonym urlopowiczom i zwracamy się do tych klientów biur podróży, którzy mieli powody do narzekań ze względu np. na za dużą odległość do plaży, brak balonu, awarię toalety, monotonne wyżywienie, itp.
Podstawa prawna reklamacji usługi turystycznej od 2018
Na wstępie warto zaznaczyć, że od dnia 1 lipca 2018 weszły w życie nowe przepisy, które w szczególności uchylają Rozdział 3 „Ochrona klienta” ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, który dotychczas regulował reklamacje do biur podróży, np. reklamację wycieczki czy wakacji.
W umowach podpisanych po 1 lipca 2018 r. reklamacja usługi turystycznej odbywa się zgodnie z ustawą z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Przy posiłkowaniu się publikacjami internetowymi dotyczącymi reklamacji do biura podróży warto więc zwrócić uwagę na datę publikowanych informacji.
W niniejszym artykule opisujemy problem reklamacji do biura podróży po powrocie z wakacji, w przypadku, gdy rezerwację, bądź umowę o wykonanie usługi podpisano po 1 lipca 2018.
Zgłoszenie niezgodności a reklamacja wakacji
Dla porządku wyjaśnijmy: czym jest zgłoszenie niezgodności oraz reklamacja.
Niezgodnością jest niewykonanie, bądź nienależyte wykonanie usług objętych imprezą turystyczną (zgodnie z podpisaną umową, bądź innymi materiałami ofertowymi biura podróży).
Ustawa zobowiązuje podróżnego do niezwłocznego, jeszcze w trakcie trwania imprezy, zawiadomienia organizatora turystyki o zauważeniu niezgodności. Daje to organizatorowi możliwość usunięcia niezgodności, bądź zaproponowania świadczeń zastępczych.
Reklamacja wycieczki, poza samym zgłoszeniem niezgodności, zawiera również określone żądanie wobec organizatora turystyki. Niezgłoszenie niedogodności w trakcie trwania wypoczynku nie wpływa na możliwość złożenia reklamacji po jego zakończeniu.
Warto jednak tworzyć i zachować wszelką dokumentację zdjęciową, czy filmową dotyczącą niezgodności, bądź wymiany informacji z organizatorem, bądź jego reprezentantem w trakcie wypoczynku.
Termin zgłoszenia reklamacji usługi turystycznej
Roszczenia spowodowane niezgodnością usługi, bądź doznanymi krzywdami, lub szkodami związanymi z niezgodnością usługi przedawniają się z upływem 3 lat (Art. 50 p.4).
Jest to zatem również maksymalny termin zgłoszenia reklamacji. Nie warto jednak zwlekać ze zgłoszeniem, ponieważ zbędne opóźnienie w zgłoszeniu może nie działać na naszą korzyść.
Reklamacja usługi turystycznej – do kogo zgłoszenie
Jednostką odpowiedzialną za realizację usługi jest organizator turystyki (Art. 48 p.1). Podróżny może więc kierować żądania (także wiadomości i skargi) związane z realizacją wypoczynku do organizatora turystyki, np. biura podróży, ale również, zgodnie z Art. 51 nowej ustawy, do agenta turystycznego, za pośrednictwem którego kupiono usługę.
Data wniesienia żądania do agenta jest uznawana również za datę wniesienia reklamacji wycieczki do organizatora turystyki.
Żądanie w reklamacji imprezy turystycznej
Jeżeli niezgodność nie została spowodowana przez podróżnego, przez osobę trzecią, bądź nieuniknionymi i nadzwyczajnymi okolicznościami, podróżnemu przysługuje
- obniżka ceny,
- odszkodowanie, bądź
- zadośćuczynienie.
Za każdy okres, w którym stwierdzono niezgodność, podróżnemu przysługuje obniżka ceny (Art.50 p.1). Za poniesione szkody lub krzywdy doznane przez podróżnego przysługuje mu odszkodowanie, bądź zadośćuczynienie (Art.50 p.2).
Wysokość żądanego odszkodowania w reklamacji wycieczki nie jest prawnie regulowana, jest jednak zwyczajowo określona, tzw. Tabelą Frankfurcką.
Jej stosowanie przy reklamacjach wakacji do biura podróży, bądź pośrednika zaleca UOKiK, natomiast dzięki presji Państwowej Inspekcji Pracy oraz urzędów marszałkowskich stosują ją również coraz częściej same biura.
I przykładowo, w przypadku wystąpienia przykrych zapachów w pokoju, możemy żądać zmniejszenia ceny wyjazdu o 5 do 15%, natomiast w przypadku braku, bądź zabrudzenia basenu odkrytego, 10 do 20%. Na końcu artykułu, prezentujemy pełną tabelę.
Forma reklamacji do biura podróży lub pośrednika
Ustawa nie wspomina o formie w jakiej uczestnik imprezy powinien zgłaszać niezgodności, bądź reklamacje. Takie wymagania mogą mieć jednak biura podróży.
Sprawdziliśmy, czego wymagają czołowi operatorzy:
- reklamacja ITAKA może być złożona na adres pocztowy (Centrum Obsługi Klienta, Nowa Itaka sp. z o.o., ul. Reymonta 39, 45-072 Opole) oraz adres email (cok@itaka.pl);
- reklamacja TUI wymaga formy pisemnej na adres pocztowy (Dział Obsługi Klienta TUI Poland Sp. z o.o. ul. Domaniewska 41, 02-672 Warszawa);
- reklamacja Rainbow wymaga formy pisemnej i doręczenia listem poleconym (nie faxem i nie e-mailem) na adres siedziby Biura bądź agenta.
W przypadku formy pisemnej – listu zalecamy wysłanie reklamacji w listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Może się to przydać, gdy będziemy liczyć czas odpowiedzi na reklamację.
Czas odpowiedzi na reklamację
Nowa ustawa nie reguluje czasu, w jakim przedsiębiorca powinien ustosunkować się do reklamacji usługi turystycznej.
Termin odpowiedzi na zgłoszenie może jednak regulować sam organizator w warunkach uczestnictwa imprez turystycznych. Trzeba zatem zajrzeć do regulaminu. My zajrzeliśmy ponownie w dokumenty publikowane przez czołowych operatorów:
- reklamacja do biura podróży Rainbow doczeka się odpowiedzi w ciągu 30 (maksymalnie 60) dni od czasu wpłynięcia reklamacji do Biura, bądź od zakończenia imprezy, jeżeli reklamację zgłoszono pilotowi, bądź rezydentowi w czasie trwania wypoczynku,
- zgłoszenie reklamacji w ITAKA otrzyma odpowiedź w ciągu 30 dni od zgłoszenia,
- reklamacja TUI doczeka się odpowiedzi w ciągu 45 dni od otrzymania.
Jeżeli biuro jednak nie określa czasu odpowiedzi na reklamację, warto wyznaczyć termin odpowiedzi, np. 30 dni, w naszym zgłoszeniu.
Reklamacja do biura podróży lub pośrednika – czas spełnienia żądania
Zgodnie z Art. 50 p.2, organizator jest zobowiązany do niezwłocznego wypłacenia odszkodowania lub zadośćuczynienia podróżnemu.
Tabela Frankfurcka

Rys. Tabela Frankfurcka – noclegi

Rys. Tabela Frankfurcka – wyżywienie

Rys. Tabela Frankfurcka – pozostałe

Rys. Tabela Frankfurcka – transport
- Opublikowano przez czyuzna.pl
- Dnia: 10 września 2018
- 1 Komentarzy
1 Comments